Opis leku:
Oto kolejny lek, który był dotychczas dostępny w sprzedaży tylko z przepisu lekarza, pojawił się w wersji „bez recepty”. Meloksykam, bo o nim mowa, to substancja stosowana w przewlekłych bólach kostno-stawowych, spowodowanych np. przez zmiany zwyrodnieniowe stawów czy choroby reumatyczne. Dziś, teoretycznie, każdy może sam u siebie zdiagnozować te choroby i sam zacząć je leczyć. Dobrze to, czy źle?
Z jednej strony lubię takie sytuacje, bo lek wchodzi wtedy pod naszą, farmaceutów, jurysdykcję. Mamy kolejne narzędzie, które możemy polecać lub odradzać naszym pacjentom – a to kręci 🙂 Ale jest i druga strona medalu – zaczną się reklamy medialne, które zrobią wielu osobom „wodę z mózgu”; kolejny lek zacznie być nadużywany, kolejne schorzenie zacznie być leczone na własną rękę, „na czuja”, bez konsultacji specjalisty. Dlatego dzisiaj kilka słów o tym, czym Opokan naprawdę jest.
Jak działa Opokan?
Opokan, czyli meloksykam, należy do grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). O mechanizmie ich działania pisałam przy okazji Ibupromu Duo, ale kilka słów przypomnienia nie zaszkodzi 🙂 Mianowicie, nasz organizm produkuje pewne substancje chemiczne, prostaglandyny, które wykonują wiele różnorodnych zadań. Są prostaglandyny „dobre”, produkowane cały czas, które m.in. chronią żołądek przed szkodliwym działaniem kwasu solnego; rozszerzają w miarę potrzeby naczynia krwionośne, obniżając ciśnienie; działają ochronnie na nerki i pozytywnie wpływają na płodność. Są też prostaglandyny „złe”, produkowane w tkankach zmienionych zapalnie. Rozszerzają one i rozszczelniają naczynka, aby limfocyty niczym karetki dostały się na miejsce wypadku jak najszybciej, a także wpływają na wzrost temperatury ciała, aby komórki odpornościowe działały szybciej i sprawniej. Wszystko to dla naszego dobra, ale w wyniku tych procesów pojawia się ból, gorączka, zaczerwienienia i obrzęki. Dlatego człowiek szukał na to lekarstwa i wymyślił właśnie NLPZ-ety. Są to m.in. ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, naproksen, diklofenak, meloksykam… Bardzo dużo różnych substancji; silniejszych i słabszych, bardziej i mniej bezpiecznych. Sęk w tym, że ciężko jest wyłączyć produkcję „złych” prostaglandyn, nie zaburzając produkcji „dobrych”, dlatego niesterydowe leki przeciwzapalne mają wiele działań niepożądanych, szczególnie gdy są stosowane przewlekle. Uszkadzają żołądek (którego nie ma wtedy co chronić), sabotują pracę leków obniżających ciśnienie, uszkadzają nerki, obniżają płodność. Dodatkowo sprawiają, że enzymy, które nie mają jak syntetyzować prostaglandyn, przerzucają się na produkcję tzw. leukotrienów, które silnie kurczą oskrzela i u osób nadwrażliwych mogą spowodować atak astmy. Dlatego naukowcy długo pracowali nad lekami, które jak najbardziej skupią się na „złych” prostaglandynach, oszczędzając „dobre” – i tak powstał meloksykam.
Opokan jest więc silniejszy niż dostępne do tej pory leki przeciwbólowe, i – paradoksalnie – bezpieczniejszy od nich. Myli się jednak ktoś, kto oczekuje szybkiego leku na silny ból! Meloksykam to typowy długodystansowiec; rozkręca się powoli – maksymalne działanie osiąga po ok. 5-6 godzinach, ale dłużej też pozostaje w organizmie. Po 20 godzinach we krwi krąży jeszcze połowa dawki, a pełna eliminacja następuje po ok. 6 dniach! Warto o tym pamiętać, bo często wydaje nam się że, jak połknęliśmy tabletkę wczoraj, to dzisiaj nie ma po niej śladu. Dlaczego to takie ważne, napiszę za chwilę 🙂 Pozytywem jest za to duże stężenie, jakie meloksykam osiąga w mazi stawowej – aż połowa tego, co we krwi! Nie każdy lek może poszczycić się taką penetracją dostawową.
Opokan – jasne strony
- Największy pożytek z pojawienia się leku Opokan będą mieli ludzie, którzy są już zdiagnozowani i stosują meloksykam (Movalis, Meloksam, Aglan, Aspicam) na reumatoidalne zapalenie stawów. Nie będą musieli biegać co miesiąc po kolejną receptę – aczkolwiek warto robić sobie okresowy przegląd co jakiś czas 🙂
- Na dobre wyjdzie też osobom, które do lekarza z różnych względów nie chodzą. A że obolałe kości i stawy to średnia przyjemność, łykali oni dotychczas klasyczne tabletki przeciwbólowe; pół biedy jeśli wybierali względnie bezpieczny ibuprofen (Ibuprom, Nurofen, Ibum, MIG). Z doświadczenia jednak wiem, że na ibuprofenie sprawa się nie kończy i w ruch idzie np. Aleve (zawiera naproksen, silniejszy i nieco mniej bezpieczny) lub Voltaren (diklofenak, wyjątkowo perfidny; ma skutki uboczne takie jak wszystkie NLPZ-ety, i gratis uszkadza wątrobę!) Opokan ma tą przewagę, że zdecydowanie słabiej zaburza syntezę „dobrych” prostaglandyn, więc jest na dłuższą metę bezpieczniejszy. Trudniej zrobić sobie krzywdę meloksykamem.
- Myślę, że Opokan to również dobry lek na tzw. bóle wzrostowe u młodzieży. Czasem rosnące kości bolą wieczorami bez wyraźnej przyczyny; mija to z wiekiem. Meloksykam wydaje się być dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem, ale – UWAGA! – Można stosować u dzieci od 15 roku życia. Nie zaleca się stosowania u młodszych dzieci, m.in ze względu na obecność grupy sulfonamidowej (patrz niżej).
Opokan – ciemne strony
- Ryzyko interakcji z wieloma lekami. Meloksykam, jak wszystkie niesterydowe leki przeciwzapalne nie lubi „pływać w rwących strumieniach”. Woli wsiąść na tratwę, czyli – mówiąc fachowo – przykleić się do białek osocza, zwanych albuminami i stopniowo się od nich odczepiać, by wykonać swoje zadanie. Taka strategia sprawia, że lek działa powoli i stopniowo, zamiast szybko i gwałtownie. Sęk w tym, że taką samą metodę upodobało sobie wiele innych leków, np. leki przeciwcukrzycowe (tolbutamid, glibenklamid i inne); leki przeciwzakrzepowe (acenokumarol, warfaryna) czy glikozydy nasercowe (digoksyna). Nieplanowana „wysiadka z tratwy” sprawia, że duża ilość cząsteczek leku zaczyna działać w tym samym czasie, co znacznie nasila i skraca ich działanie! Trzeba je więc skrupulatnie kontrolować.
Jeśli nie wiesz, czy Twoim lekom zagrozi Opokan, zapytaj!
- Ryzyko reakcji alergicznej. Nie każdy wie, że meloksykam ma w sobie grupę sulfonamidową. Sulfonamidy to związki o działaniu bakteriobójczym, które dość często uczulają; obecnie stosowane coraz rzadziej ze względu na pojawienie się bezpieczniejszych leków, więc nie każdy miał okazję sprawdzić, czy jego to nie dotyczy. Jeśli kiedykolwiek zareagowałeś źle na Biseptol, Bactrim, czy sulfaguanidynę, nie bierz Opokanu! Podobnie, jeśli masz uczulenie na kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ-ety, astmę czy skłonność gwałtownych reakcji alergicznych.
- Ryzyko tzw. polipragmazji, czyli stosowanie kilku podobnie działających leków naraz. W tym wypadku leków przeciwbólowych. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie wzmocni to ich działania – mechanizmy komórkowe są już wykorzystane „na maksa” – a tylko nasili groźne skutki uboczne. Sześciogodzinny czas oczekiwania na ulgę w bólu aż korci, by łyknąć „coś silniejszego”, nie każdy „cywil” też ma świadomość, jak długo meloksykam krąży we krwi. Zapomnij o innych przeciwbólówkach, biorąc Opokan!
- Brak profesjonalnej kontroli choroby. To zagrożenie znacznie większe, niż sama tabletka! Znając życie, wiele osób, które – w erze sprzed pojawienia się Opokanu – ból zagoniłby w końcu do lekarza, zaczną się teraz leczyć pod dyktando różnych Goździkowych i innych domorosłych medyków. Tymczasem zmiany reumatyczne leczy się wielotorowo; nie tylko uśmierzając ból, ale także spowalniając postęp choroby. Sam Opokan sprawy nie załatwi! Producent co prawda asekuruje się, pisząc w ulotce, aby nie brać leku dłużej niż 7 dni bez konsultacji z lekarzem, ale… opakowanie zawiera 10 tabletek 🙂
Tak więc, kolejny raz potwierdza się teza, że „wszystko dla ludzi, ale z umiarem”. I że nie wolno wierzyć ślepo reklamie, tylko konsultować sprawy dotyczące własnego zdrowia z lekarzem lub farmaceutą. Tylko wtedy dopuszczanie nowych leków do sprzedaży bez recepty będzie z pożytkiem dla wszystkich. Pytanie tylko, czy ludzie po obu stronach aptecznego okienka sprostają zadaniu…?
Największe g*wno jakie zażyłam w życiu i już tego błędu nie popełnię.
Jestem osobą, która na co dzień nie bierze żadnych leków (i na bóle głowy pomaga apap).
Któregoś dnia około 16 wzięłam ten lek i zasnęłam. Obudziłam się spuchnięta na twarzy i wylądowałam najpierw w poradni doraźnej w szpitalu, gdzie dano mi dwie dawki leków w strzykawkach, które nie pomogły. Po kolejnych 2h zostałam skierowana na szpitalny SOR bo opuchlizna zaczęła przechodzić dalej na ramiona, ręce i klatkę piersiową. Na SORze od razu się mną zajęli. Podłączyli mnie do kroplówki (byłam tak zamulona ze do dziś pamiętam jedynie poszczególne obrazy). Na szczęście kroplówka zadziałała i opuchlizna powoli zaczęła schodzić z organizmu. Około 2:00 w nocy zostałam wypisana. Cała akcja trwała około 6h. Nigdy więcej.
Dla mnie jest idealny. Nie występują żadne działania uboczne.
Witam, w dziecinstwie dostalam uczulenia na Biseptol, teraz mam 41 lat, czy moge brac Opokan?, mam przepukline odcinka szyjnego i ciagle boli mnie szyja i barki.
mialam nagłe pogorszenie ruchomości kregosłupa i bół utrudniający chodzenie , wszystko wskazywało na zapalenie na tle reumatoidalnym, bo nie raz juz je miałam.przypomnialam sobie opokan.Juz po drugiej tabletce nastapiła 50 procentowa poprawa, kończę już opakowanie , chodze doskonale, nie boli mnie kręgosłup i tylko i boje się, czy bół nie wróci, więc chyba troche przedłuże kurację.
Świetny lek.na mnie dziala, gdy nie pomoglo juz chyb nic ,zadne ibuprofen i paracetamol. Mieszkam w UK i tutaj GP na wizycie powiedzial ,ze to jest w ich kraju stosowane u duzych zwierzat i ja mam absolutnie to odstawic 🤣 a ja bol kregoslupa ( wg GP diagnoza: rwa kulszowa, bez absolutnie zadnych badan obrazowych) mam taki ,ze musze sie z pracy zwalniac ,nie moge chodzic .mecze sie tak juz 4 m-ce .OPOKAN polecil mi kolega i dla mnie rewelacja …w nastepnym tyg.lece do Pl ,a tam wszelkie badania i wizyty u specjalistow juz umowione ,wiec spoko daje rade .POZDR
Mam 43 lata ,czasem łapie mnie silny ból w dole pleców,nie mogę się wyprostować. Na mnie Opokan działa szybko i skutecznie,tylko bardzo boli mnie po nim głowa. Miał też tak ktoś?Czy mogę go dalej stosować?Właściwie to nie mam wyboru,albo będę chodzić z bólem głowy albo nie będę chodzc wcale 😉
Witam.Mam zwyrodnienie stawów ,przy tym dość silny ból,czy opokan byłby wskazany.Będe wdzięczna za odpowiedż
Witam! Cierpię na MIZS, dotychczas brałam Naproxen 250mg 2x dziennie, ale już mam go dosyć, już organizm się chyba przyzwyczaił i chciałabym go zamienić właśnie na Opokan. Tylko biorę jeszcze 1 tabl. Arechin na noc, czy to nie przeszkadza w zażywaniu Opokanu? i Jak go dawkować, skoro ma przedłużone działanie? Proszę o odpowiedz!
Czy mogę stosować ten lek przy bólach spowodowanych przez kręgozmyk (0,5 mlm) i jednocześnie prowadzić zawodowo autobus?
Czarku, meloksykam stosowany zgodnie z zaleceniami nie powinien wpływać negatywnie na zdolność prowadzenia pojazdów. Niemniej jednak, każdy człowiek reaguje indywidualnie na dany lek. Najlepiej przetestować Opokan w bezpiecznych warunkach, kiedy nie planujesz wsiadać za kółko. Jeśli zauważysz u siebie np. zawroty głowy, zaburzenia widzenia czy koncentracji, lepiej nie bierz Opokanu przed trasą. W przeciwnym wypadku droga wolna 🙂
Wielkie dzięki za tak świetnie wytłumaczone mechanizmy działań leków. naprawdę to trafia. zabrakło mi informacji jak Opokan ma się do ketonalu.
Piotrze, jeśli chodzi o siłę działania ketoprofenu i meloksykamu to różnica jest trudna do ocenienia. Oba grają w tej samej lidze silniejszych NLPZ-tów; część osób lepiej reaguje na ketoprofen, część na meloksykam. W ogólnej ocenie jednak ketoprofen uchodzi za nieco silniejszy lek przeciwbólowy. Szybciej też zaczyna działać.
Inna sprawa to bezpieczeństwo. Ketoprofen należy do tzw. I generacji NLPZ działa więc mniej wybiórczo i powoduje silniejsze skutki uboczne (uszkodzenia i owrzodzenia żołądka, uszkodzenia nerek, zatrzymanie sodu, obrzęki). Nie zaleca się więc stosować go długotrwale, a jedynie doraźnie; przy silnych lecz krótkotrwałych bólach. W Polsce doustny ketoprofen wydawany jest tylko z przepisu lekarza.
Meloksykam, jako niesterydowy lek przeciwzapalny II generacji działa bardziej precyzyjnie, a więc powoduje relatywnie mniej skutków ubocznych. Stosuje się go w leczeniu bólów przewlekłych, np. reumatycznych (oczywiście po uwzględnieniu przeciwwskazań i środków ostrożności). Rozkręca się powoli i długo pozostaje we krwi, jest więc typowym długodystansowcem.
Dzięki reklamie opokanu trafiłem na tą stronę. Pierwsza reklama, która naprawdę przyniosła mi korzyść. Strona Super.
Jestem już leciwy. Moje dolegliwości to: nadciśnienie, leczone- ramiprilumem, cukrzyca, traktowana insuliną i glucophage, zniszczony kręgosłup (zdaniem lekarzy tylko do wymiany) i zdewastowane stawy. Wszystko to wynik b.intensywnego żywota mego. Ból który jest moim wiernym przyjacielem powoduje że poznałem już wiele smaków leków przeciw bólowych. Tych najmocniejszych jeszcze nie używam. Mój problem to – jak i czym chronić żołądek i wątrobę??? Ostatnio mam coraz więcej z tym problemów. Lekarz rodzinny jest już ” zgodny” ze mną na wszystko. Jest wspaniałym lekarzem – lecz jak pomóc takiemu, który już jest skazany na ból. Odstawiłem nemesil bo brałem go dość długo. Używałem przeróżne środki NPLZ. Zmieniam je by nie przyzwyczajać organizmu. Droga KASIU co możesz mi doradzić. Proszę – pomóż!
Drogi Stachu! Piszesz o wielu dolegliwościach i lekach, które przyjmujesz; w takim przypadku wdrożenie każdego nowego leku to naruszenie dość misternej konstrukcji, układów i układzików, jakie tworzą one w Twoim organizmie. Dlatego każdą taką decyzję warto byłoby konsultować ze swoim lekarzem. Piszesz, że to wspaniały medyk, więc na pewno wymyśli dobry zestaw osłonowy dla żołądka i wątroby.
Jeśli miałabym coś doradzić, to siemię lniane i tzw. inhibitor pompy protonowej dla żołądka, a fosfolipidy sojowe dla wątroby. Siemię lniane zalane letnią, przegotowaną wodą tworzy swego rodzaju kisielek, który powleka i koi błonę śluzową żołądka. Warto je pić małymi łyczkami, kilka razy dziennie; najlepiej ok.godziny po przyjęciu leków, aby nie osłabić ich wchłaniania. Jeżeli leki drażnią Twój żołądek do tego stopnia, że masz nadkwaśność, zgagę i tępy ból w żołądku, przyda Ci się coś, co wyłączy nadprodukcję kwasu solnego w żołądku. Najlepiej robią to nowe na rynku leki bez recepty: omeprazol (Bioprazol Bio, Polprazol AcidControl, Piastprazol) i pantoprazol (Controloc Control). Ten drugi jest bezpieczniejszy dla osób przyjmujących wiele leków, bo nie wchodzi z nimi w interakcje i nie zaburza ich działania.
Bardzo ważne jednak, aby najpierw lekarz zajrzał do Ciebie w znaczeniu dosłownym, czyli zrobił Ci gastroskopię. Leki te działają bowiem tak dobrze, że człowiek nie czuje objawów i zapomina o badaniach a tymczasem może wyhodować sobie coś naprawdę złego!
Jeśli chodzi o ochronę wątroby, najbardziej potwierdzone jest działanie fosfolipidów sojowych (Essentiale Forte, Esseliv). Odbudowują one nadszarpnięte przez leki komórki wątroby, z tym że trzeba je łykać długotrwale. Ważne badanie w tym przypadku to poziom enzymów wątrobowych jeśli jest podwyższony, to znak, że z wątrobą jest źle.
Po operacji dłoni (Dupuytreni), na skutek unieruchomienia ręki przyplątał mi się reumatyzm zwyrodnieniowy (tak sądzę). Mój lekarz zapisał mi Dicloberl retard plus Proprazol na osłonę żołądka. Nie czuję dużej poprawy po 5 dniach używania. Czy Opokan byłby lepszy?
Aleksandrze, bardzo podobne pytanie zadał jakiś czas temu Józef (patrz: komentarze 25 i 26). Dicloberl Retard i Dicloratio Uno to ten sam lek 🙂 Tego typu decyzje są dość trudne; trzeba osobno rozpatrywać przypadek każdego pacjenta. Porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym, szczególnie jeśli czujesz, że lek działa za słabo.
Witam i dziękuję za tak dostępne wyjaśnienie mechanizmu działania NLPZ-tów. Moje pytanie: czy opokan (najbardziej bezpieczny) jest skuteczny przy bólu związanym ze zmianami martwiczymi tkanek miękkich?
Moja żona cierpi z powodu zwężenia końcowego odcinka aorty i niedrożnej tętnicy biodrowej. Jest w trakcie przygotowania do zabiegu, walczymy z nadczynnością tarczycy i dotkliwym bólem zmian martwiczych palców stopy. Dotychczas stosowaliśmy, ze wględu na długi okres czasu, zamiennie leki przeciwbólowe zawierające ibuprofen i pyralginum (poltram i ketonal powodowały skutki uboczne ze strony układu pokarmowego). Czy możemy spróbować opokanu? A może jest jakiś inny lek przeciwbólowy skuteczny w takiej sytuacji?
Tadku, przy zmianach martwiczych niestety pomoże tylko usunięcie chorych tkanek. Do czasu zabiegu żona może łykać Opokan, zadziała na pewno silniej niż ibuprofen, i będzie bezpieczniejszy niż metamizol (Pyralgina). Tej ostatniej w ogóle nie powinno się stosować długotrwale – grozi tzw. agranulocytozą, czyli uszkodzeniem szpiku.
Warto też przedyskutować sprawę uśmierzania bólu z lekarzem prowadzącym żony. Istnieje wiele leków przeciwbólowych na receptę, o różnej sile i mechanizmach działania – na pewno znajdzie się lek, na który żona zareaguje dobrze.
Pozdrawiam 🙂
Witam, mam pytanie odnośnie tego leku. Mój TATA ma raka płuc IV stadium z przerzutami do kości. Jest po dwóch chemiach, teraz czeka na naświetlenia. Będąc w domu nie bierze żadnych leków oprócz plastrów fentalyn 25+50. Ból kości jest jednak dokuczliwy, czy ten lek może doraźnie pomóc. Tata wcześniej miał problemy z żołądkiem, cytostatyki i ketonal doprowadziły do zapalenia błony śluzowej. Za parę dni idzie do szpitala, ale ból kości jest stały więc może ten lek pomoże. Pozdrawiam
Karino, jeżeli twojemu Tacie nie pomaga Fentanyl, koniecznie porozmawiajcie z lekarzem o zwiększeniu dawki lub zastosowaniu innego leku. Opokan jest wiele, wiele razy słabszy niż Fentanyl, więc nie ma szans, że ukoi ból, z którym nie radzi sobie tamten.
Przy zaawansowanych chorobach nowotworowych z reguły stosuje się najsilniejsze możliwe leki – chodzi o to, aby możliwie zmniejszyć ból, nie patrząc na skutki uboczne. Chory musi jednak zgłosić ten fakt, bo lekarz się sam nie domyśli.
Trzymajcie się ciepło 🙂
Witam. Mam pytanie czy można brać Opokan jeśli choruje się na Hemofilie?
Grzegorzu, nie ma oficjalnych przeciwwskazań do stosowania meloksykamu przy hemofilii. Warto jednak pamiętać, że należy on do grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych, a te mogą osłabiać krzepliwość krwi.
Sam Opokan, ze względu na swój mechanizm działania, niesie ze sobą raczej niewielkie ryzyko wystąpienia krwawień – na pewno znacznie mniejsze, niż Aspiryna, diklofenak, naproksen, czy te klasyczne, dostępne bez recepty NLPZ-ety. Jeszcze bezpieczniej przy hemofilii jest łykać paracetamol (Apap, Codipar, Panadol), który nie ma wpływu na krzepnięcie – lub skonsultować się ze swoim lekarzem.
choruje na rwę kulszową ,i mam pytanie czy Opokan mi pomoże,miałam zastrzyki ale nic nie pomaga ,może mi pomożecie czy warto go wziąć?
Danuto, trudno ocenić, czy Opokan Ci pomoże. Szczególnie na odległość, kiedy nie wiadomo, czym spowodowany jest ucisk na nerwy, ani jakie leki bierzesz. Meloksykam należy wprawdzie do niesterydowych leków przeciwzapalnych, ale jest używany raczej przy innych schorzeniach – reumatoidalnym zapaleniu stawów czy zesztywniającym zapaleniu kręgosłupa.
Na Twoim miejscu – jeśli czujesz, że przepisane Ci leki działają za słabo – porozmawiałabym ze swoim lekarzem prowadzącym. Zawsze może on zwiększyć dawkę leków lub przepisać inny preparat. Lepiej nie zaczynać przygody z Opokanem na własną rękę, zwłaszcza jeśli bierzesz już jakieś leki.
Pozdrawiam 🙂
Witam! Gratuluje strony, informacje podane jak na tacy nawet dla laika. Borykam się z bólami z odcinka L4 – wypadający lub uciskany dysk. Daje on oczywiście objawy rwy kulszowej. W przypadku wysiłku dostaję bardzo mocnego bólu, nie mogę się prawie poruszać. I właściwie nic nie pomaga. Czy Opokan może stanowić tu jakąś pomoc ? Oczywiście jestem pod opieką specjalisty, ulgę przynoszą odpowiednie ćwiczenia. Ale te pierwsze dni są koszmarem.
Pozdrawiam !
Dyskopato! Opokan może pomóc na twoje bóle – warto spróbować. Co prawda jego główną misją jest łagodzenie innych bólów – np. przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Na dłuższą metę będzie bezpieczniejszy niż klasyczne przeciwbólówki, zwłaszcza te silne (Aleve, Voltaren). Warto jednak pamiętać, że meloksykam NIE WYLECZY dyskopatii ani ucisku na nerwy, a jedynie złagodzi objawy.
Dobrze też, abyś skonsultował się ze specjalistą, pod którego opieką jesteś.
Pozdrawiam 🙂
Po skomplikowanym złamaniu barku dłuższy czas biorę Dicloratio Uno przy silnym bólu całego stawu barkowego . ale po kilku dniach boli mnie żołądek i przerywam na 1 tydzień i znów biorę. Moje pytanie brzmi czy Opokan byłby lepszy i mniej szkodliwy Pozdrawiam
Józefie! Biorąc pod uwagę mechanizm działania meloksykamu (składnika Opokanu) i diklofenaku (zawartego w leku Dicloratio Uno) wychodzi na to, że dla żołądka bezpieczniejszy jest Opokan. W mniejszym stopniu zaburza on produkcję „dobrych” prostaglandyn, czyli tych, które żołądek chronią. Mniejsze jest więc ryzyko podrażnień i bólu.
Natomiast dylemat, który lek będzie dla Ciebie lepszy, może rozwiązać tylko lekarz prowadzący! Rozmawiałeś z nim o odczuwanych skutkach ubocznych terapii? Szczególnie ważne jest, aby lekarz wiedział o robionych przez Ciebie tygodniowych przerwach – bardzo niebezpieczne jest zmienianie zaleceń lekarskich samemu.
Dobrze byłoby więc przeprowadzić szczerą rozmowę ze swoim specjalistą. I oczywiście nie brać Dicloratio Uno na pusty żołądek.
Bardzo dziękuję za super stronkę. Trafiłam tu przypadkiem szukając informacji na temat Opokanu ale na pewno będę zaglądać tu częściej. Bardzo bolą mnie plecy (uraz kręgosłupa w młodości) , niestety bardzo ciężko dostać się u nas do dobrego specjalisty. Na szczęście mam wizytę za tydzień ale tak mam dosyć już tego bólu , że postanowiłam zażyć Opokan. Nie lubię brać zbyt często leków i jestem raczej ostrożna ale tym razem ból mnie już tak zmęczył , że nie miałam wyjścia. Dziś wzięłam pierwszą tabletkę. Mam nadzieje , że wreszcie będę mogła wyspać się bez bólu. Pozdrawiam
P.S. Odezwę się jeszcze czy pomogło:)
Tosiu i Aido, trzymam kciuki za zwycięstwo z bólem! Tosia, konsultacja z lekarzem to dobre i mądre rozwiązanie.
Ok.
Witam czy Opokan można łączyć ewentualnie czasowo nim zastąpić Tramal z Paracetamolem. Do zastosowania w bólach stawu biodrowego (degradacja chrząstki stawowej) i innych bólach kostno-stawowych. Dodatkowo przyjmowane są leki na nadciśnienie i astmę. Pozdrawiam.
Tosia, nie radzę Ci brać Opokanu przy schorzeniach, o których piszesz – chyba że Twój lekarz prowadzący uzna to za słuszne.
Astma i nadciśnienie to schorzenia, które po meloksykamie mogą się zaostrzyć. Poczytaj sobie akapit o mechanizmie działania NLPZ i skutkach uboczych ich stosowania 🙂 Osłabiają one działanie leków obniżających ciśnienie; wpływ ten może być mniejszy bądź większy w zależności od tego, jakie konkretnie leki ktoś bierze. W każdym razie ciśnienie może skakać, a to niedobrze. Opokan również sprowokuje organizm do produkcji tzw. leukotrienów, kurczących oskrzela i mogących wywołać atak astmy.
Dlatego lepiej go w opisanym przypadku nie stosować – Tramal z paracetamolem są bezpieczniejsze.
Dziękuję Kasiu za odpowiedź. Skłoniłam się w stronę Opokanu, gdyż mój organizm najwyraźniej przyzwyczaił się do Tramalu z Paracetamolem. A zwiększanie dawki Tramalu niezbyt dobrze wpłynie na mój umysł i organizm ogólnie. Wiesz o co mi chodzi. Dodatkowo stosuję Transtec! Ból jest naprawdę nie do wytrzymania… A innego rozwiązania jak tylko walka z bólem niestety nie ma, ze względu na mój wiek. Lekarze niezbyt są chętni do pomocy :(. Jakiś czas odwiedzałam poradnię leczenia bólu i tam lekarz stosował naprzemiennie różne „miksy” leków przeciwbólowych próbując znaleźć najlepszy dla mnie. Ale niestety był zbyt dobry dla pacjentów i nie działał zbytnio na korzyść szpitala więc pożegnali się z nim no i ja również. Odstawię Tramal i spróbuję jednak Opokanu. Jeszcze raz dziękuję. Pozdrawiam.
Ola – na ból zęba najszybciej pomoże Ci ibuprofen w dużej dawce (Ibuprom Max, Ibum Extra, Nurofen Forte, MIG) lub leki zawierające kodeinę (Antidol, Nurofen Plus). Więcej informacji znajdziesz w felietonie o lekach przeciwbólowych.
Co do wrażliwych zębów, to odsyłam jednak do dentysty. Tylko stomatolog może fachowo ocenić przyczynę – może naruszone jest szkliwo, może są jakieś mikroubytki… Nie wybielałaś ostatnio zębów?
Pozdrawiam 🙂
Co jest skutecznego na ból zęba. Ibuprom mi nie pomaga. A wizytę u dentysty mam dopiero w poniedziałek.
I przy okazji chciałabym coś dobrego na nadwrażliwe zęby (odsłonięte szyjki(?) zębów). Jak coś zjem/napiję się zimnego/ciepłego to przeszywa mnie ból. (nie jest to z powodu teraźniejszego problemu z bolącym zębem, tylko już od dłuższego czasu gdy zęby miałam zdrowe). Pasta Sensodyne tak sobie mi pomogła, teraz próbuję Elmex do wrażliwych zębów. Są jakieś skuteczniejsze sposoby?
Esza! Lek to nie tylko główna substancja lecznicza – w przypadku Aglanu i Opokanu meloksykam – ale też substancje pomocnicze – wypełniające, sklejające tabletkę, części otoczki itp. Te różnią się znacznie w zależności od producenta i najprawdopodobniej to one wywołały opisane przez Ciebie stany. Nigdy nie ma gwarancji, że dana substancja pomocnicza kogoś nie uczuli, nie podrażni itp. Jeśli ma się skłonności do takich reakcji (zdarzyła się kiedykolwiek „dziwna” reakcja po zamianie leku na odpowiednik) to najlepiej nie ryzykować i trzymać się cały czas tego samego lekarstwa.
Więcej informacji dotyczących odpowiedników leków i możliwości zamiany jednego leku na inny znajdziesz w artykule (wkrótce)
Po zażyciu Opokanu dostałam czerwonych, swędzących plam na twarzy.Jakby mi coś twarz poparzyło. Na Aglan tak nie reagowałam…
Noni! Amaryl, czyli chemicznie mówiąc – glimepiryd, to właśnie jedna z pochodnych sulfonylomocznika. On również lubi pływać na tratwie; wiąże się z białkami osocza w 99%. Takie leki są bardzo podatne na interakcje. W każdym momencie tylko 1/100 przyjętej dawki Amarylu działa w organizmie, a reszta (99/100) czeka na swoją kolej. Wystarczy więc, że tylko 1% cząsteczek zostanie „zepchnięty z tratwy”, a lek działa 2x silniej! Dlatego w Twoim wypadku Opokan odpada, tak samo jak wszystkie inne NLPZ-ety.
Najbezpieczniejszy jest w Twoim przypadku paracetamol (np. Apap, Codipar, Panadol). Jeśli nie pomaga, trzeba iść do lekarza – może on przepisać silniejszy lek po rozważeniu wszystkich za i przeciw.
Pozdrawiam 🙂
Konkretnie biorę Amaryl. A co bezpiecznie mogę łykać przeciwbólowego?
Noni, zależy jakie leki. Meloksykam łączy się w 99% z białkami osocza (patrz: porównanie do tratwy), więc będzie wpływał na działanie wielu leków przeciwcukrzycowych – szczególnie tzw. pochodnych sulfonylomocznika. Takie połączenie sprawiłoby, że leki zaczną działać szybko, silnie i krótko, a potem przestaną i cukier mógłby mocno skakać. Dlatego bez wyraźnego pozwolenia lekarza prowadzącego nie powinno się brać Opokanu.
Pozdrawiam 🙂
A co robić gdy przyjmuję leki przeciwcukrzycowe?
Poleciłam mi go farmaceutka na ból kręgosłupa, zażyłam i dostałam obrzęk i zaczerwienienie twarzy, zaczerwienienie i wysypka na całym ciele. Więc radzę stosować ostrożnie…
Zamówiłam przez przez internet opokan, z nadzieją ze mi pomoże . 10 lat temu borelioza uszkodziła ci nie co stawy. 2 lata temu mocna dyskopatia L4/L5, teraz od 2 tygodni wewnętrzna gorączka, ból dolnych pleców , bioder , ciągnących w dół. Poruszanie nie możliwe , kilka dni temu rano prawie zemdlałam z bólu, Ból pleców zupełnie inny niż przy dyskopatii. Boli na dotyk , nie mogę leżeć na plecach ,tylko na brzuchu rwiący, pulsujący bol, rano mam problem wstać z łóżka , wszystko sztywne, obolałe, , dziś strzelają mi wszystkie stawy, kręgi szyjne , w łopatkach , stopach , rękach .czuje się jak bym się w środku rozpadała. Bolą mnie tez kolana , ktore strzelają. Leki ktore brałam to: ibuorufen, novalgin ,diclofenac który po 2 dniach odrzuciłam , straszne bóle żołądka ! Teraz lekarz przepisał mi Tilidine! Ten lek tez mi zbytnio nie pomógł , chwilowo na 1/2 godz. przymulil ból , ale dostałam strasznie twardy brzuch , zatwardzenie jak i suchoty w buzi, do tego czułam się strasznie przymulona jak naćpana. Odstawiłam lek i idzie mi bez niego o wiele lepiej. Dziś czuje ze trochę stan zapalny schodzi , brałam tylko 2X ibuorofen 600 ,nie byłam taka ciepła . Nadal bolą mnie całe dolne plecy i pośladki jak i biodra. Mięśnie obolałe ,z tym ze udało mi się dłużej stać na nogach, Czy opokan mógł by w moim przypadku pomoc ? Trochę mnie komentarze przeraziły pisząc o skutkach ubocznych .. i dlaczego lekarz sam nie wpadnie na to by mi przepisać odpowiednie leki. Człowiek sam szukać musi 🙂
P.S Jest jedna maść która mogę wszystkim poleciec . Używałam ją mając dyskopatię i przyniosło mi ulgę . Maść Tajska Namman Muay Cream 100g. Teraz tez ją zamówiłam już jest w drodze. Nie ma lepszej od niej. A próbowałam już wszystkiego .Warto wypróbować.
Nie dajcie się naciągać od oszustów,na takie maści jak “Namman Muay” i podobne specyfiki, jak np.”krem konopny”.Lepsze efekty można osiągną, smarując się kremem Nivea.
Prawda ja też dostałam obrzęku twarzy i pokrzywke
Januszu! Nie ma przeciwwskazań do stosowania Opokanu przy jaskrze, zwłaszcza dobrze kontrolowanej (której stan się nie pogarsza). Jednak dla własnego bezpieczeństwa najlepiej konsultować takie decyzje ze swoim lekarzem prowadzącym. Jak każdy NLPZ, meloksykam może w pewien sposób wpłynąć na wzrost ciśnienia tętniczego krwi, co – pośrednio – może mieć wpływ na wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, jednak ryzyko to jest raczej niewielkie.
MAM PYTANIE: CZY LEK O NAZWIE OPOKAN MOŻE BYĆ STOSOWANY PRZEZ OSOBĘ MAJĄCĄ JASKRĘ ?
Dziękuję za świetny artykuł, dzięki któremu zrozumiałam w jaki sposób działają leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Sama zwykle takich nie stosuję, ale ostatnio pojawiły się problemy ze stawami, no i mam odpowiedź – brać czy nie. Jeszcze raz dziękuję!
Irko 🙂 Osoby uczulone na kwas acetylosalicylowy nie mogą w żadnym wypadku przyjmować leków zawierających tą substancję (Aspiryna, Polopiryna, Ascalcin itp.) ani leków o budowie podobnej – a te czają się wszędzie, nawet w preparatach pozornie „z innej bajki”. Najpopularniejsze to Scorbolamid (wersja rutinoscorbinu wzbogacona o salicylamid), Urosal (lek na infekcje dróg moczowych), Cholinex (tabletki do ssania na ból gardła) czy Sachol (żel na stany zapalne w jamie ustnej). Dlatego warto mówić o tym fakcie lekarzowi lub farmaceucie. Lepiej też unikać reszty leków z grupy NLPZ , takich jak ibuprofen, naproksen, diklofenak czy meloksykam. Mogą one również wywołać reakcję alergiczną, ale nie muszą; więc jeśli ktoś przeżył bez szwanku starcie np. z Ibupromem, to może go brać. W przeciwnym wypadku lepiej nie ryzykować.
Bezpiecznym lekiem przeciwbólowym bez recepty dla osób uczulonych na salicylany jest za to paracetamol (Apap, Codipar, Panadol i wiele innych).
Osoby z astmą również nie powinny łykać żadnych leków przeciwbólowych poza paracetamolem. Mechanizm działania wszystkich NLPZ sprawia, że w organizmie powstają spore ilości tzw. leukotrienów – substancji silnie kurczących oskrzela i mogących wywołać atak astmy. Niemniej jednak, szczególnie gdy astma jest dobrze kontrolowana, reakcja organizmu może nie być aż taka silna. Jednak takie dylematy rozstrzygnąć może tylko lekarz prowadzący!
Pozdrawiam 🙂
1. Jakie leki przeciwbólowe mogą stosować osoby uczulone na kwas acetylosalicylowe, a jakich stanowczo nie można przyjmować?
2. Osoby z astmą mogą brać aspirynę, ibuprofen itp?
„Stosowanie leku Opokan u dzieci. NIE stosować u dzieci poniżej 15 lat”
Jest to napisane 2 razy w ulotce. Więc mimo wszystko nie 12 jak jest napisane w artykule.
W artykule wyraźnie jest napisane, że lek stosuje się od 15 roku życia.
Po pierwsze gratuluje strony świetna!!! Szczególnie wyjaśnienie mechanizmów działania. Gdyby mój nauczyciel farmakologii tak tłumaczył świat by był łatwiejszy 🙂
Co do pytania… Uważam, że sprawa jest złożona. Jedni pacjenci przychodząc do apteki mają nadzieje na pomoc od strony farmaceuty, a inni wręcz z oburzaniem traktują fachowość czy doradztwo personelu apteki (z autopsji). Z drugiej strony my farmaceuci czasem zapominamy o podstawach. Mówi się „reklama dźwignią handlu” moim zdaniem będzie i tak w tym wypadku. Niestety czasem zapominamy że pieniądze to nie wszystko…