Tetracyclinum 3%

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Tetracyclinum 3% jest bez recepty?

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Tetracyclinum  to lek, który zawiera 3% tetracyklinę – substancję o budowie naftacenowej zaliczaną do antybiotyków tetracyklinowych. Wytwarzany jest przez niektóre szczepy Streptomyces; wykazuje silne działanie antybakteryjne poprzez blokowanie syntez białka w komórkach bakterii. Łączy się z podjednostką 30S rybosomów mikrobowych, wskutek czego można ją stosować w różnych chorobach wynikłych z zakażenia bakteriami gram-dodatnimi (m.in. Propionibacterium acnes), gram-ujemnymi, szczepami Chlamydia spp., Rickettsia spp, mikoplazmami, krętkami, niektórymi pierwotniakami. Nie działa na Enterococcus faecalis, Pseudomonas aeruginosa, Proteus spp., ani Serratia spp.

W postaci maści jest stosowany w leczeniu trądziku oraz miejscowych zakażeń skóry bakteriami wrażliwymi na tetracyklinę.
Nadwrażliwość na tetracyklinę, dzieci poniżej 12 roku życia, ciężka niewydolność wątroby, wystawianie się na bezpośrednie działanie światła słonecznego.
Podczas stosowania leku należy unikać produktów mlecznych (mleka, serów, jogurtów); tetracyklina wchodzi w interakcje z metalami dwu- i trój-wartościowymi, tworząc nieaktywne związki chelatowe, penicyliną, cefalosporyną, węglem aktywowanym, cholestyraminą, środkami antykoncepcyjnymi, kumarynami o działaniu przeciwzakrzepowym, ponadto metotreksatem, niektórymi lekami moczopędnymi (furosemid, kwas etakrynowy), fenytoiną, karbamazepiną i pochodnymi kwasu barbiturowego (Fenobarbital, Allobarbital, Heksabarbital).
Ściśle według wskazań lekarza. Maść należy nakładać cienką warstwą na chorobowo zmienione powierzchnie skóry. W razie potrzeby przykryć opatrunkiem.
Tetracyclinum, 3%, maść, (30 mg / g), 10 g cena ok 9zł.
10 g maści, 1 g zawiera 30 mg tetracykliny.
Podczas leczenia należy unikać wizyt w solarium oraz bezpośredniej ekspozycji na silnie operujące promienie słoneczne.
Działania niepożądane
Lek może powodować skórne reakcje nadwrażliwości (zaczerwienienie skóry, pokrzywkę). Możliwe jest również wystąpienie zakażeń skóry drożdżakami lub bakteriami opornymi na tetracyklinę.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Tetracyclinum a alkohol

Tetracyclinum u osób starszych(65 lat i więcej)
Tetracyclinum dla dzieci(do 18 lat)
Tetracyclinum w ciąży
Tetracyclinum a karmienie piersią
Tetracyclinum a prowadzenie pojazdów
Tetracyclinum a antykoncepcja
Tetracyclinum a słońce i solarium ☼
Tetracyclinum refundacja

Tetracyclinum cena i opakowania

Tetracyclinum Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania