Dupixent(dupilumab)

Działanie leku i ulotka

Dupixent zawiera substancję czynną dupilumab, która jest ludzkim przeciwciałem monoklonalnym stosowanym w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Atopowe zapalenie skóry(AZS) jest przewlekłą zapalną chorobą skóry charakteryzującą się intensywnym, nieustającym swędzeniem i ranami na skórze, które potrafią pokrywać znaczną powierzchnię ciała. Występuje zaczerwienienie, pękanie ran, tworzenie się strupów i sączenie. Takie przewlekłe stany zapalenia skóry często negatywnie wpływają na psychikę, powodując zaburzenia snu, stany lękowe, stany depresyjne i poczucie izolacji. Dupilumab jest lekiem biologicznym działającym na cały organizm poprzez hamowanie sygnalizacji dwóch cytokin prozapalnych(interleukiny-4 i interleukiny-13) odgrywających istotną rolę w powstawaniu egzemy. Stosowany w leczeniu AZS lek Dupixent zmniejsza świąd skóry oraz poprawia stan skóry i dzięki temu pozytywnie wpływa na stan psychiczny pacjenta, zmniejszając ból, stany niepokoju i depresji, polepsza jakość snu i jakość codziennego życia.

Leczenie atopowego zapalenia skóry o nasileniu umiarkowanym lub ciężkim u dorosłych i młodzieży po 12. rż., kwalifikujących się do leczenia ogólnego. Leczenie atopowego zapalenia skóry o nasileniu ciężkim u dzieci 6.–12. rż., kwalifikujących się do leczenia ogólnego.

 Uzupełnienie leczenia podtrzymującego ciężkiej astmy z zapaleniem typu 2, charakteryzującym się zwiększoną liczbą eozynofilów we krwi i/lub zwiększonym stężeniem tlenku azotu w wydychanym powietrzu (FENO), która nie jest wystarczająco kontrolowana za pomocą dużych dawek wziewnych kortykosteroidów oraz innego leku stosowanego w leczeniu podtrzymującym, u dorosłych i młodzieży po 12 rż.

Uzupełnienie leczenia donosowymi kortykosteroidami ciężkiego przewlekłego zapalenia nosa i zatok przynosowych z polipami nosa u dorosłych, u których leczenie kortykosteroidami podawanymi ogólnie i/lub zabieg chirurgiczny nie zapewniają odpowiedniej kontroli choroby.

Uczulenie na dupilumab lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie, lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować oraz jeśli pacjent był ostatnio szczepiony lub jest planowane u niego szczepienie.
Nie należy przerywać stosowania lub zmniejszać dawki leków przeciwastmatycznych bez zalecenia lekarza.
Ciąża i karmienie piersią

Nie należy przyjmować leku w okresie ciąży i karmienia piersią.

Lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Lekarz zdecyduje, która dawka leku jest odpowiednia dla pacjenta. Lek jest podawany we wstrzyknięciu podskórnym.
Lek jest refundowany w leczeniu chorych z ciężką postacią atopowego zapalenia skóry. Opakowanie 2 amp-strzyk. po 1,14 ml 4884,93 zł.
Każda ampułko-strzykawka lub wstrzykiwacz jednorazowego użytku zawiera 300 mg dupilumabu w 2 ml roztworu(150 mg/ml) plus substancje uzupełniające.
Działania niepożądane
Często i niezbyt często występujące: odczyny w miejscu wstrzyknięcia (np. zaczerwienienie, obrzęk, swędzenie, ból), zaczerwienienie i swędzenie oczu, zakażenie oczu, opryszczka (na wargach i skórze), ból stawów, obrzęk twarzy, warg, ust, gardła lub języka (obrzęk naczynioruchowy), swędzenie, zaczerwienienie i obrzęk powiek, zapalenie powierzchni oka, czasem z niewyraźnym widzeniem (zapalenie rogówki), wysypka na twarzy lub zaczerwienienie, suchość oka.
Rzadko występujące: wrzody na zewnętrznej, przezroczystej warstwie oka, czasami z niewyraźnym widzeniem(wrzodziejące zapalenie rogówki).

Dowiedz się więcej o składzie: .

Dupixent(dupilumab) a alkohol

Dupixent(dupilumab) u osób starszych(65 lat i więcej)
Dupixent(dupilumab) dla dzieci(do 18 lat)
Dupixent(dupilumab) w ciąży
Dupixent(dupilumab) a karmienie piersią
Dupixent(dupilumab) a prowadzenie pojazdów
Dupixent(dupilumab) refundacja

Dupixent(dupilumab) cena i opakowania

Dupixent(dupilumab) Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Cena
Skuteczność
Czas działania