Imigran FDT

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Substancją czynną Imigranu FDT jest sumatryptan, jeden z przedstawicieli leków zaliczanych do grupy tryptanów.
Poprzez kurczenie naczyń krwionośnych w mózgu zwalcza migrenę.
Czym jest migrena?
Migrena jest to napadowe i nawracające zaburzenie funkcji mózgu. Objawia się zwykle jednostronnym, pulsującym, nasilającym się przy wysiłku bólem określanym przez pacjentów „jak uderzenie młotkiem”. Często towarzyszą jej nudności, nadwrażliwość na światło i hałas, może być poprzedzana objawami zapowiadającymi ból, np. błyskami, migotaniem przed oczami, swędzeniem, zaburzeniem mowy. Trwa od 4-72 godzin, może powtarzać się kilka razy w miesiącu.
W leczeniu migren, szczególnie tych intensywnych, najczęściej przepisywanymi lekami są tryptany, w tym ich najstarszy przedstawiciel: sumatryptan.
Jak działa lek?
Sumatryptan, jak i inne leki z tej grupy, działają w wyniku kurczenia poszerzonych naczyń krwionośnych opon mózgowych, a także hamowaniu reakcji zapalnych powstających przy napadach migreny. Przerywają także przekazywanie impulsów bólowych w mózgu.
Tryptany mogą być przyjmowane w każdym momencie napadu migreny przy czym najskuteczniejsze są przy szybkim podaniu. Działanie pojawia się 30-60 min. po podaniu doustnym.
Charakterystycznym dla sumatryptanu i innych leków tej grupy jest tzw. nawracający ból głowy. Pojawia się on u 20-40 % pacjentów. W przypadku ponownego wystąpienia bólu głowy można przyjąć drugą tabletkę, jednak nie wcześniej niż po 2 godzinach od podania pierwszej. W ciągu 1 doby można przyjąć maksymalnie 2 tabletki leku.
Oprócz ewentualnych nawrotów bólu głowy sumatryptan ma niewiele działań niepożądanych i jest zwykle dobrze tolerowany przez pacjentów. W przypadku nieskuteczności leku można, po konsultacji z lekarzem, zamienić sumatryptan na inny lek z tej samej grupy.
Lek Imigran FDT ma postać tabletek do przygotowania zawiesiny doustnej. Dzięki temu lek lepiej się wchłania, ma szybszy początek działania i tym samym efektywniej zwalcza migrenowy ból głowy.

Leczenie ostrych napadów migreny z aurą (objawami zapowiadającymi migrenę) lub bez aury.
Nadwrażliwość lub uczulenie na sumatryptan lub sulfonamidy.
Ze względu na działanie zwężające naczynia krwionośne lek jest przeciwwskazany w różnych chorobach naczyniowych: nadciśnieniu tętniczym, chorobie wieńcowej, dławicy piersiowej, po przebytym zawale serca, czy udarze mózgu.
Należy także zachować ostrożność w przypadku niewydolności wątroby i nerek.
Należy unikać łączenie z: pochodnymi ergoliny (ergotamina, dihydroergotamina), inhibitorami MAO (m.in. moklobemid), blokerami wychwytu zwrotnego serotoniny (m.in. citalopram, fluoksetyna, sertralina, paroksetyna), innymi tryptanami (zolmitryptan, ryzatryptan, eletryptan), preparatami z zielem dziurawca.
1 tabletka w czasie napadu migreny. W przypadku nawrotu bólu można przyjąć kolejną tabletkę, jednak nie wcześniej niż po 2 godzinach od przyjęcia pierwszej. W ciągu jednej doby można przyjąć maksymalnie 2 tabletki.
brak danych
1 tabletka zawiera 50 lub 100 mg sumatryptanu.
Jeśli w czasie stosowania leku pojawią się uczucia ucisku, zaciskania, bóle w klatce piersiowej, szyi, karku lub innych częściach ciała utrzymujące się ponad 2 godziny należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Działania niepożądane
Możliwe jest zmęczenie, otępienie, ogólne złe samopoczucie. Rzadziej dochodzi do zaburzeń widzenia, zawrotów głowy, uczucia fali gorąca lub mrowienia. Czasami może wystąpić uczucie ucisku w klatce piersiowej i szyi.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Imigran a alkohol

Imigran u osób starszych(65 lat i więcej)
Imigran dla dzieci(do 18 lat)
Imigran w ciąży
Imigran a karmienie piersią
Imigran a prowadzenie pojazdów
Imigran refundacja

Imigran cena i opakowania

Imigran Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.



Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania