Medigox

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Metylodigoksyna należy do grupy leków nazwanych glikozydami nasercowymi i jest syntetyczną pochodną digoksyny. Znajduje zastosowanie w leczeniu przewlekłej niewydolności krążenia i niektórych rodzajów zaburzeń rytmu serca. Od digoksyny różni się lepszym wchłanianiem z przewodu pokarmowego, szybszym początkiem działania, już po 5-15 min, i szybszym osiągnięciem maksymalnego działania, co może nastąpić po 15-30 min po podaniu leku. Metylodigoksynę łatwo przedawkować, ponieważ dawka toksyczna jest niewiele większa niż lecznicza.

Zapobieganie i leczenie wyłącznie poważnych komorowych postaci zaburzeń rytmu serca (obecnie stosowany stosunkowo rzadko).
Zaburzenia przewodnictwa w obrębie serca (blok przedsionkowokomorowy II i III stopnia i ch. węzła zatokowego – nie dotyczy pacjentów ze wszczepionym rozrusznikiem serca); ciężka, niewyrównana niewydolność serca i krążenia. Przeciwwskazania te nie mają charakteru bezwzględnego w przypadku pacjentów z ciężkimi, zagrażającymi życiu postaciami zaburzeń rytmu serca – meksyletyny nie należy stosować w przypadku zaburzeń rytmu serca o lekkim przebiegu, dobrze reagujących na inne leczenie. Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z padaczką, miastenią, chorobą Parkinsona, psychozami.
Jednoczesne stosowanie rifampicyny (rifampicine), fenytoiny (phenytoine) powoduje osłabienie i skrócenie działania meksyletyny; odwrotny efekt występuje przy jednoczesnym stosowaniu metoklopramidu (metoclopramide). Leki zakwaszające mocz znacznie przyspieszają wydalanie meksyletyny przez nerki skracając i osłabiając jej działanie. Nasilenie objawów niepożądanych może wystąpić u pacjentów otrzymujących glikozydy naparstnicy (digoxin, metildigoxin), cymetydynę (cimetidine), inne leki przeciwarytmiczne, np. leki z grupy beta-blokerów (LBA), amiodaron, chinidynę (quinidine), a zwłaszcza dizopyramid (disopyramide); meksyletyna może być w szczególnych przypadkach stosowana łącznie z innymi lekami przeciwarytmicznymi, jednak jej dawkowanie powinno być obniżone. Należy unikać jednoczesnego stosowania meksyletyny z kofeiną (caffeine), cymetydyną (cimetidine), teofiliną (theophylline). Nie stosować jednocześnie z lekami zobojętniającymi sok żołądkowy, zawierającymi magnez lub glin (konieczny 2-3 godzinny odstęp).
Zażywać podczas posiłków, najlepiej w pozycji stojącej, z dużą ilością wody zazwyczaj w równych odstępach w ciągu doby (co 6 lub 8 godz. – 4 lub 3 x na dobę). Dawka – ściśle indywidualna, wg zaleceń lekarza: dawka początkowa – 400 mg, następnie w ciągu pierwszej doby: co 6 godz. (4 x na dobę) po 200 mg; od drugiej doby: co 8 godz. (3 x na dobę) po 200 mg.
Cena: od 10 do 20 zł.
30 tabletek, 1 tabletka zawiera 0,1 mg metylodigoksyny.
Uwaga! W trakcie leczenia należy kontrolować stężenie we krwi potasu, wapnia, sodu i magnezu.
Działania niepożądane
Są to objawy związane z przedawkowaniem leku, jak tachykardia, migotanie komór, zaburzenia ze strony układu pokarmowego, zawroty głowy, zaburzenia widzenia.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Medigox a alkohol

Medigox u osób starszych(65 lat i więcej)
Medigox dla dzieci(do 18 lat)
Medigox w ciąży
Medigox a karmienie piersią
Medigox a prowadzenie pojazdów
Medigox refundacja

Medigox cena i opakowania

Medigox Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.



Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania