Limetic

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Produkty podobne

Cerazette
Azalia
Diamilla

Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Limetic jest bez recepty?

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Jest to jednoskładnikowy doustny środek antykoncepcyjny zawierający tylko składnik progestagenny (analog progesteronu), skuteczny w zapobieganiu ciąży; takie jednoskładnikowe preparaty noszą nazwę „mini-pigułki”. Działa głównie przez zagęszczenie śluzu szyjki macicy, przez co utrudnia przenikanie plemników do macicy, a także zmniejsza aktywność motoryczną jajowodów i zapobiega zagnieżdżeniu się komórki jajowej. Jajeczkowanie jest zablokowane u około 40% kobiet stosujących „mini-pigułkę”. Zawodność metody jest jedną z najmniejszych w grupie odwracalnych metod antykoncepcyjnych, powinna wahać się w granicach 0,5-1 ciąży na 100 kobiet w roku, ale ze względu na błędy w stosowaniu preparatu w rzeczywistości wynosi 2,5-4 ciąż na 100 kobiet na rok. Jest to zatem metoda nieco mniej skuteczna niż stosowanie złożonych środków antykoncepcyjnych. Jednoskładnikowe środki antykoncepcyjne zaleca się zazwyczaj tym kobietom, które źle tolerują środki złożone.

Preparatu nie wolno stosować w ciągu pierwszych 3-4 lat po rozpoczęciu miesiączkowania, w przypadku wystąpienia reakcji alergicznych, w nowotworach gruczołu sutkowego, narządu rodnego i wątroby, także po ich leczeniu, w nie zdiagnozowanych krwawieniach z dróg rodnych, ciężkich chorobach wątroby, chorobach zakrzepowych, także występujących w przeszłości, chorobie niedokrwiennej serca, po zawale serca lub udarze. Jeżeli chorujesz na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, padaczkę, depresję, porfirię, miewasz migreny, stwierdzono u ciebie niedokrwistość lub nie miesiączkujesz, poinformuj o tym lekarza. Należy unikać palenia papierosów, ponieważ zwiększa to ryzyko działań niepożądanych, zwłaszcza ze strony układu krążenia, oraz powikłań zakrzepowo-zatorowych i zmniejsza skuteczność metody. Wpływ papierosów jest szczególnie niekorzystny u kobiet po 35 rż.
Skuteczność działania antykoncepcyjnego preparatu zmniejszają, przy jednoczesnym zwiększeniu ryzyka krwawień międzymiesiączkowych, niektóre antybiotyki, leki uspokajające, nasenne, przeciwpadaczkowe, przeciwzapalne, przeciwmigrenowe, przeciwhistaminowe, przeciwgrzybicze i alkohol. Doustne środki antykoncepcyjne osłabiają natomiast działanie leków przeciwpadaczkowych, przeciwzakrzepowych, przeciwdepresyjnych, obniżających ciśnienie, stosowanych w leczeniu cukrzycy, także insuliny, oraz niektórych witamin, np. kwasu foliowego i witaminy B6.
Skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych zależy ściśle od przestrzegania zaleceń dotyczących ich przyjmowania. Dawkowanie według wskazań lekarza; przyjmować łącznie z pokarmem w celu zmniejszenia dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Tabletki należy przyjmować codziennie o tej samej porze dnia (w odstępach 24 h) niezależnie od cyklu miesiączkowego przez 21 dni. Przyjęcie leku w 1. dniu miesiączki zapewnia natychmiastową ochronę. Po opuszczeniu 1 tabletki należy ją przyjąć jak najszybciej. Jeżeli stanie się to do 12 h, środek zachowuje aktywność, a po tym okresie może stracić swoją aktywność, ale nie należy zaprzestawać stosowania go, gdyż może to spowodować krwawienie (zazwyczaj w 3-4 dni po przedwczesnym odstawieniu „pigułki”) i rozregulowanie cyklu. Zalecany jest także kontakt z lekarzem.
Limetic, 75 mcg, tabletki cena ok. 25zł.
Jeżeli występują nudności lub wymioty, należy stosować „pigułkę” po jedzeniu lub popijać mlekiem. Silne wymioty, zwłaszcza do 4 h od przyjęcia preparatu, i biegunki mogą spowodować zawodność metody. Po zaprzestaniu stosowania preparatu zazwyczaj już pierwszy cykl jest płodny lub płodność powraca z niewielkim opóźnieniem. Po odstawieniu „pigułki” zwiększa się szansa ciąży mnogiej.
Działania niepożądane
Do działań niepożądanych należą: nudności, wymioty (wymioty u kobiety od dawna przyjmującej środki antykoncepcyjne wymagają wyjaśnienia i wykluczenia ewentualnej ciąży), wzdęcia, bóle brzucha, biegunki, zmiany łaknienia, zwiększenie masy ciała, napięcie i obrzęk piersi, zmęczenie, rozdrażnienie, zawroty głowy, zmiany skórne, nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne, depresja, napady migreny. W ciągu kilku pierwszych cykli występują plamienia i krwawienia międzymiesiączkowe, które po okresie stabilizacji ustępują. Może wystąpić nietolerancja szkieł kontaktowych. Rzadko po odstawieniu leku występuje brak miesiączki. Do poważniejszych objawów, które wymagają pilnego kontaktu z lekarzem, należą bóle kończyn dolnych i pachwin (lek zwiększa zagrożenie zakrzepicą żył głębokich), zaburzenia mowy, widzenia i koordynacji ruchowej, nagły napad migreny, utrudnienie oddychania, krew w plwocinie, wzrost ciśnienia tętniczego (bóle w tyle głowy, mroczki przed oczami), zażółcenie skóry i oczu oraz silny i przewlekły ból brzucha.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Limetic a alkohol

Limetic u osób starszych(65 lat i więcej)
Limetic dla dzieci(do 18 lat)
Limetic w ciąży
Limetic a karmienie piersią
Limetic a prowadzenie pojazdów
Limetic refundacja

Limetic cena i opakowania

Limetic Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Limetic uzyskał ocenę 5.0 z 5 na podstawie 2 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 5.0/5 (2 opinie pacjentów)3 komentarze Limetic

 1. Agnieszka

  Ja niestety bjore tabletki limetic ale praktycznie cały czas krwawje może Góra tydzień w ciągu miesiąca niemam miesiączki jest to bardzo uciążliwe nawet chcąc współżyc z mężem to podczas tych tni co nic mi nie leci to podczas stosunku zaczynam krwawi chyba będę musiała je odstawic i zastąpić innymi.

  Odpowiedz
 2. Nusia

  Witam,biorę limetic od 3 miesięcy,czuję się dużo lepiej,poprzednie tabletki które brałam przez kilka lat dwuskładnikowe powodowały problemy z wątrobą i zakrzepicą,teraz biorę limetic i na razie jest ok.Oczywiście kontrola u lekarza jest konieczna.

  Odpowiedz
 3. Karmen

  Dla mnie świetna forma antykoncepcji. Tabletki dostałam po porodzie jak karmiąc synka chcialam zabezpieczac się własnie antykoncepcja hormonalna. Tabletki były dla mnie komfortowym wyjsciem. Nie ma przy nich problemu że niepotrzebne składniki przenikna do pokarmu, bo są one tak zwaną mini pigułką czyli są jednoskladnikowe. Niewiele kosztują, system brania nie ejst problematyczny bo po prostu zaczyna sie jeden blister po drugim. Cieszy mnie, że ginekolog przepisał mi własnie te tabletki.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania