Decaldol

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Lek o działaniu przeciwpsychotycznym, uspokajającym, przeciwlękowym i przeciwwymiotnym. Haloperidol należy do grupy neuroleptyków – leków znoszących objawy niektórych chorób psychicznych. Jest stosowany w leczeniu schizofrenii i innych ostrych i przewlekłych psychoz, np. występujących po zatruciach, oraz w stanach maniakalnych. Ma również działanie uspokajające. Znajduje zastosowanie w niektórych chorobach neurologicznych, np. pląsawicy, zespole Tourette’a (choroba tików). Jest również podawany w przypadku zachowań agresywnych i nadmiernego pobudzenia, głównie u ludzi starszych oraz u dzieci z poważnymi zaburzeniami zachowania.

Stosowany jest w stanach maniakalnych, w stanach agresywności w stosunku do otoczenia, w stanach niepokoju.
Uczulenie na haloperidol. Nie powinni przyjmować leku chorzy na chorobę Parkinsona lub depresję. W czasie leczenia nie należy spożywać alkoholu. Więcej działań niepożądanych leku może wystąpić u osób z trudnościami w oddawaniu moczu, u chorych na padaczkę, jaskrę, raka sutka, choroby płuc, serca, wątroby, nerek i tarczycy oraz u osób przyjmujących jednocześnie trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, indometacynę i propranolol.
Koniecznie należy uprzedzić lekarza o wszystkich innych przyjmowanych lekach. Haloperidol nasila działanie leków obniżających ciśnienie krwi, leków przeciwzakrzepowych i przeciwpadaczkowych, nasennych, uspokajających i innych leków działających depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy.
Preparat o przedłużonym uwalnianiu, stosowany w postaci wstrzyknięć domięśniowych co 3-4 tygodnie.
Decaldol, roztwór do wstrzykiwań, 50 mg / 1 ml, 5 ampułek – lek refundowany sprawdź cenę poniżej.
5 amp. po 1 ml, 1 ml zawiera 50 mg haloperidolu.
Uwaga! Podczas leczenia należy kontrolować obraz krwi, funkcje wątroby i poziom cukru. Powoduje zwiększenie wydzielania prolaktyny. Ostrożnie należy prowadzić samochód i obsługiwać urządzenia mechaniczne, ponieważ lek powoduje senność i zaburzenia widzenia. Zwiększa także wrażliwość na światło słoneczne, dlatego trzeba unikać przebywania na słońcu i opalania.Przed każdym zabiegiem chirurgicznym trzeba uprzedzić lekarza o tym, że przyjmuje się haloperidol.
Działania niepożądane
Senność, zamglone widzenie, bóle i zawroty głowy, suchość w jamie ustnej, zaparcia, zwiększenie masy ciała, utrudnione chodzenie i poruszanie się, uczucie sztywności w kończynach górnych i dolnych, u kobiet zmiany cyklu miesiączkowego, bóle i obrzmienie piersi. Rzadziej może wystąpić niepokój, pobudzenie, depresja, zawroty głowy i omdlenia przy wstawaniu (spadki ciśnienia krwi), trudności z od­dawaniem moczu, zaburzenia potencji, bóle brzucha. Jeśli pojawi się: ból gardła i gorączka, żółtaczka, szybkie lub nieregularne bicie serca, zaburzenia oddychania, nasilona sztywność kończyn górnych lub dolnych, drżenia palców i rąk, niekontrolowane ruchy języka, ust lub głowy, duże zmęczenie bądź osłabienie, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Decaldol a alkohol

Decaldol u osób starszych(65 lat i więcej)
Decaldol dla dzieci(do 18 lat)
Decaldol w ciąży
Decaldol a karmienie piersią
Decaldol a prowadzenie pojazdów
Decaldol a słońce i solarium ☼
Decaldol refundacja

Decaldol cena i opakowania

Decaldol Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania